On se snad zbláznil!

Češi rádi brblají, a aktuálně si vybrali elektromobily. Nemine den, aby sociální sítě či média, která mají raději počet přístupů než fakta, zaplavily obrázky hořícího elektromobilu či výkřiky, jak se někdo chytil za nos a pokorně vrátil ke spalování benzínu. Lidé klikají o sto šest a pak se rádi dohadují. Na diskuzních stránkách, v hospodě u piva či při náhodných setkáních se rozhořívají diskuze o tom, jak elektrokrám (elektrošrot, elektrohnus, vyberte si) nikam nedojede, musí se pořád nabíjet, pokud náhodou hned neshoří, tak už jej nikdy neprodáte a pomalu každý rok budete kupovat novou baterii. Připomíná to politické debaty; s přibývajícím alkoholem či adrenalinem ustupují argumenty a převažují názory. A přirozeně je v tom asi tolik pravdy, jako když v 19. století podobní rozumbradové varovali, že když budou vlaky jezdit rychleji než padesátkou, ve vagonech se vytvoří podtlak a pasažéři se udusí. Zjistit něco objektivně o elektromobilech tak není snadné a nejvíce se může napálit ten, kdo se jde zeptat starých praktiků. Právě ti totiž vyrůstali se spalovacími motory, milují je a elektrická auta vnímají jako něco, co jim bere jejich oblíbenou hračku. Největší nesmysly, obalené domnělou autoritou, často pocházejí právě od nich. Takže pokud jste začali právě teď, po zavedení firemních dotací na pořízení, o elektromobilu uvažovat, informujte se u odborníků. Chladná hlava vám může ušetřit velká zklamání.

Ladislav Čermák,
www.fDrive.cz

Kam dále

Už na nich nezchudnete

Už na nich nezchudnete

Elektromobily zažívají pionýrské doby a překotně se vyvíjejí. Jsou čím dál bezpečnější, úspornější a dále dojedou. Kromě toho také zlevňují. Padla totiž hlavní překážka takzvané cenové parity, kdy se protnou ceny srovnatelných spalovacích aut s elektromobily. Ceny...

Deník elektromobilky 6. díl

Deník elektromobilky 6. díl

Pokud patříte mezi ty, kteří k ní mají doposud rezervovaný vztah, nenechejte si ujít náš nový seriál Deník elektromobilky.

Deník elektromobilky 5. díl

Deník elektromobilky 5. díl

Pokud patříte mezi ty, kteří k ní mají doposud rezervovaný vztah, nenechejte si ujít náš nový seriál Deník elektromobilky.